Az Alamut a Laibach szimfonikus műve, amely egy XI. századi híres perzsa történet alapján készült, amelyet Vladimir Bartol szlovén író azonos című regényében mesél el. A főszereplő az eretnek Hassan-i Sabbāh, a nizari iszmailiták karizmatikus vallási és politikai vezetője, az Assassinok (vagy Hashashinok) néven ismert titokzatos iszlám szekta alapítója, akinek nevét ma is féltik és tisztelik. Hassan-i Sabbāh egy önjelölt próféta, aki a Szeldzsuk Birodalom elleni szent háborút vezeti a fészkéből - Alamut várából.
A Laibach Alamutjában a radikális politikai és vallási nihilizmus eszméi összefonódnak Omar Khayyam klasszikus perzsa költészetével, egy középkori perzsa költőnő, Mahsati Ganjavi érzéki versei keverednek az iráni hagyományokon alapuló minimalista zenekari színekkel, Hassan-i Sabbāh pokoli mechanizmusa visszhangra talál a zenekar működésének ipari elvében és a Laibach egyedi hangzásában. (...)
Az Irán és Szlovénia közötti nemzetközi kulturális együttműködés szellemében a Laibach régóta törekszik arra, hogy ezt a művet a Teheráni Szimfonikus Zenekarral együtt mutassa be és adja elő Iránban, a híres teheráni Vahdat-teremben. Az elmúlt két év járványos és súlyosbodó nemzetközi politikai fejleményei azonban megakadályozták e projekt megvalósítását. A történelmi szimfónia így 2022. szeptember 5-én és 6-án, a Ljubljanai Fesztivál keretében került ősbemutatóra.
forrás: Laibach