Házasság és család a Nagy Háború...

Házasság és család a Nagy Háború árnyékában – dokumentum-kiállítás

A száz éve kirobbant első világháború eseményei alapvetően megváltoztatták a magyar családok mindennapi életét. A párkapcsolatoknak új helyzettel kellett szembesülniük: a háború okozta elválás gondolatával. A kiállítás korabeli dokumentumok, visszaemlékezések, irodalmi alkotások segítségével mutatja be mindkét házasfél érzelmeit, gondolatait a Nagy Háború árnyékában.

„Gondolatban mindig ott leszek”. Műtermi portrék az I. világháború idejéből

Háborúban az emberi kapcsolatok sokszor átértékelődnek. A szétszakítottság, a halál közelsége növeli a fronton harcoló katonákban az otthon maradottakhoz, feleséghez, gyerekekhez, családhoz, szerelmekhez, barátokhoz való ragaszkodást. Az I. világháború idején sem volt ez másképp. Vőlegények, apák és férjek a lövészárkokban – leányok, asszonyok és gyerekek pedig a hátországban vették számtalanszor kézbe szeretteik fényképét, leveleit, s reménykedtek a mielőbbi viszontlátásban.

A történészek, levéltárosok, muzeológusok, könyvtárosok és amatőr kutatók önkéntes munkája révén szerveződő Nagy Háború Blogon 2010 óta tesszük közzé az első világháború történelemkönyvekből kimaradt fejezeteit, köztük a magántörténelem – sokszor olvasók által beküldött – dokumentumait, személyes történeteit. A kiállítás privát emlékekből, a háború idején készült, főként műtermi fotográfiákból nyújt válogatást.

A tárlatok megtekinthetők 2014. március 5-ig. (április 9-ig meghosszabbítva!)

Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár földszinti kiállító tere: Szeged, Dóm tér 1-4.

Képek a február 6-ai megnyitóról, Nagy Háború Blog


A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges!
2014. 03. 09. - 05:56 | © szerzőség: Gelka