Hyperborea. Már 12 rendezvényről beszélek, ha rá gondolok. Egy olyan sikeres rendezvénysorozatért ami 2006 ősze óta számos zenésznek és zenekarnak biztosított hazai fellépést. Olyan műfajok jeles képviselőit látta vendégül, mint a martial industrial, ambient, neofolk – amelyek idehaza az utóbbi időkben igencsak háttérbe szorultak. Ha Hyperborea, akkor valami új, valami újdonság. E kettőt borítékolni lehet, ha valaki oda készül. Nem volt ez most sem másképpen. A Sturmast, az egyik kedvencem. Pirkan? Érdekesen hangzik. Durch Her Und Kraft - egész jó. Szívesen látnám őket élőben, cikáztak a gondolataim, mikor itt a Gothic.hu-n a hirdetését olvastam. A Fekete Zaj koncertjeinek friss emlékeivel, fotómasinámmal fölfegyverkezve vonatra szálltam. Egy olyan este volt, ahol nem pont a tervek szerint alakultak a dolgok, de szerintem így is az egyik legjobb Hyperborea volt, amiben mindenki megtalálhatta a neki valót zeneileg és tartalmilag egyaránt.
Az augusztus 20-ai csúcsforgalmat szerencsésen elkerülve érkeztem a Gyárba. A rendezvényt a gyárudvaron tartották. El kell ismernem ez igencsak jó ötlet volt, kellemes nyár éjszaka lévén. Így mindennek és mindenkinek jutott elég hely, nem volt füst és tolongás, amit a szép számmal összegyűlt közönség odafönn igencsak előidézett volna. A színpad egy kerti pavilon alatt kapott helyet. A világháborús hagyományőrzők standjai meg a fedett kocsibeálló alatt. A csoportok 4-5 fővel képviseltették magukat. Kiállított fegyverzetük és felszerelésük között voltak eredeti és airsoft fegyverek is, melyek igencsak sok érdeklődőt vonzottak. Mindenki kézbe vehette, nézegethette a kiállított tárgyakat, a hagyományőrzők pedig készséggel válaszoltak minden kérdésre. Mint egy nagy interaktív múzeumban.
Az est első fellépője a házigazda Sturmast volt némileg megváltozott felállásban, Seres Gergő és Gresz Ági távollétében. Helyükre a Scivias dobosa, és egy számomra ismeretlen hegedűs hölgy állott, ami az utolsó szám erejéig kiegészült még Bérces Ádám (Mork Skog) trombitással – fújni a riadót. Stílusosan a „Cirkuszt és kenyeret mindenkinek” számukkal indítottak, ami után egyre-másra hangzottak el az Ibis Redibis albumuk dalai. Ezek mellett sok újat is játszottak. El kell mondanom, remekül szóltak, köszönhetően a jó akusztikának, a nagy helynek. Nem mintha tőlük még nem hallottam volna igazán jó koncertet, de szerintem a zenéjük igazán csak ekkor teljesedik ki. Meg kell említenem a zenekar szinte kifogyhatatlan arzenálját. Kellékeik között megtalálható a mindenki által már többször látott gong – ezt most nem használták – az ugyancsak ismert hangosbemondó, valamint egy régi tekerős tűzoltó sziréna, ezt most láttam először, ez az utolsó számukat a „Fújjátok a riadót” tette teljessé látványilag és hangzásilag egyaránt.
A Sturmast fellépését a kun hagyományőrző csoport, az Iloncsuk Szabadcsapat követte. A csoport vezetője Gergő mutatta be csoport tagjait, fegyvereit a színpad előtt. Hasonlóan, ahogy a februári Nomád esten tette. Azt a kort varázsolta elénk, amikor a kunok és az északi származású törzsek hol egymással szövetségben, hol egymás ellen uralták a sztyeppét. Így a kis csapatban akadtak északi stílusú páncélzatot viselők is. A fegyverek bemutatása után a csapat nagyobb helyre vonult. Pontosabban arra a részre, amit a Gyár ablakán kitekintve látunk. S felsorakoztak a harci bemutatóhoz. A nagy hely lehetőségét igazán ők tudták kihasználni. Itt igazán elemükben érezték magukat. Eredménye egy igazán jó bemutató lett, ami nem kis megrökönyödést váltott ki a közönségből. Kiváltképp abból a mit sem sejtő autósból, aki fekete sportautójával hajtott volna be a Gyár udvarára, csak útját állta a bemutató. Farolással fordult vissza, és sietősen elhagyta a helyszínt. A viadalok zenei aláfestését a Pirkan zenekar szolgáltatta.
A Pirkan pscihedelelikus népzenét játszik, én inkább valami erősebb aláfestést képzeltem volna a bemutató háttereként. Furulyán, citerán, dobokon előadott zenéjük azért remek levezetés volt, így kellemes zenei élménnyel várhattuk a Dunaharaszti Katonai Hagyományőrzők bemutatóját. Ők a második világháborús német Waffen SS-t keltik életre. Tudásukat már filmforgatáson, és több hadibemutatón is bemutatták már. Az egyesület vezetője mutatta be tagjai ruházatát, felszerelését minden apró részletre kitérve, mint például a géppuska tűzgyorsasága. Mesélték az SS kialakulásának történetét, de hát bemutató. Akkor kell, hogy lássunk valami akciót is. Kár lett volna olyat várni, mint a kunoktól. A Gyár udvara nem hinném, hogy alkalmas lenne hadijátékra. Az alighanem az ott parkoló autók, és a közönség rovására is ment volna. Német vezényszó, és a géppuskás meg a tárakat kezelő társa hasravágta magát tőlem kb. 2m-re. „A német lövészalakulatok központi eleme a géppuska”. magyarázta az egylet vezetője. Majd a következő vezényszóra a két lövész is elfoglalta pozícióját a géppuska fedezésére.
Ezután a Bérces Ádám vezette Durch Heer Und Kraft-é volt a főszerep. A 2008-ban alakult egyszemélyes project a német albumkiadás után több taggal bővült. Zeneileg a magyar népzenei alapok keverve martial industriallal. Van ugyanolyan jó mint a Sturmast, vagy a Kriegsfall-U. Míg a két zenekar magyar dalszövegeket ír, a Durch Heer’-nél inkábba német szövegek domináltak. Ami viszont lejött a koncertjükből, hogy mindenük megvan ahhoz, hogy nagyhírű társaik nyomába lépjenek. Zeneileg, tartalmilag egyaránt.
Most itt abba is hagyhatnám a beszámoló írását. Ugyanis három zenekar koncertje maradt el. Technikai problémák? Nincs kizárva, talán. De az estének még korán sem volt vége. A színpadra most több fellépő zenekarból álltak tagok egy közös kis jammelésre, akiket később a közönség bevállalósabb tagjai váltottak fel. Nem tudsz dobolni? Semmi baj. Lényeg hogy jól érezd magad. Ütöttem én is a dobot. S bár egyikünk sem volt őstehetség, ha melódiát nem is, de pár jó ritmust sikerült előcsalogatnunk a dobokból.
Ez ám a nézők sportja! De odafönn is elkezdődött valami. Mert a közönség valahogy nem akart elmenni. A hagyományőrzők csomagoltak csak. Előkerült a pult alól pár lemez, tele a legváltozatosabb zenékkel, amiket valami előrelátó bennfentes tartogatott végszükség esetére. S lám, bejött. Egyre-másra hangzottak el ismert, dark-goth melódiák. Igazat adok annak, akik nem odaillőnek találhatják, de nekem az a véleményem, hogy nagyon is jól esett. Láttunk azon az esten koncertet, hadibemutatót, próbálgattunk fegyvereket. Egy kis bulizással tettük fel a koronát erre az estére, melynek részei voltunk minden szempontból és magunkénak érezhettük.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni