Az Oltmelléki hegysor keleti részében, Segesvártól 20 km-re délkeletre fekvő honfoglalás-kori falut a XIII. századig a határőrző székelyek lakták. Elköltözésüket követően szászokat telepítettek a helyükre, akik az 1309-ben „Kyzd” néven említett települést úgy felvirágoztatták, hogy sokáig Segesvárral vetekedett.
A helység mellett emelkedő 536 méter magas hegy tetejét koronázó paraszt- vagy menedékvárat a környék lakossága építette a török támadások kivédésére a XIV.-XV. század fordulóján. Az észak-nyugati kapu külső falán az 1347-es évszám valószínűleg az építkezés kezdetét jelezte.
A történelem nem nagyon említi, ostromáról nincsenek adatok.
1704-ben a Sándor János vezette kurucok elfoglalták, de a császáriak rövidesen visszafoglalták tőlük.
A háromszoros védőgyűrűvel épült (ezek közül napjainkban csak a belső áll), ovális alakú várat három négyemeletes, 9-10 méter magas torony és ugyanennyi bástya erősíti, ezek meglehetősen jó állapotban vannak. A lőrésekkel ellátott várfal homokkőből épült, ennek jórészét a környék lakossága hordta el az utóbbi évtizedekben építkezéseihez. A gondozás hiányában meglehetősen lepusztult vár (ottjártunkkor épp kaszált) udvarán épületnyomok és egy kút helye található.
Szászkézd ismertebb látnivalója a XV. században épült erődtemplom, a Világörökség része. Jelenleg restaurálják, ezért szinte teljesen elkerítették.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni